דירה חדשה מקבלן – כל מה שחשוב לדעת

רכישת דירה חדשה היא העסקה המשמעותית ביותר שעושים במהלך החיים. כאשר רוכשים דירה משקיעים בה את רוב הכסף שהצטבר ונחסך במהלך השנים, לוקחים משכנתא ונכנסים להתחייבויות לא פשוטות. לכן, בטרם עושים את הצעד, חשוב לערוך בדיקה מקיפה ויסודית ולדעת את כל מה שצריך על רכישת דירה מקבלן.

דירה חדשה מקבלן

רכישת דירה חדשה צריכה להיעשות בראש ובראשונה מתוך הגדרה של מסגרת התקציב. הגדרת התקציב מתחילה בבדיקה של מצב ההון העצמי. כלומר, חסכונות, פיקדונות והשקעות אל מול חובות, הלוואות ומשכנתא. יש להתחשב בתקציב חודשי הכולל הוצאות צפויות אל מול הכנסות שוטפות. כך ניתן להגדיר את תשלום המשכנתא האפשרי, עם מחשבה גם על הוצאות לא צפויות והוצאות חריגות.


דירה חדשה מקבלן קונים דרך שרטוט על נייר והדמיה ממוחשבת וזה שונה מקניית דירה שכבר קיימת פיזית. כשקונים דירה חדשה בוחרים קודם כל את הפרויקט. לפרויקטים חדשים שנבנים אפשר להיחשף דרך התקשורת, מודעות פרסום, מתווכים, בני משפחה וחברים ובמקרים רבים דרך הפרויקטים עצמם אליהם נחשפים כשחולפים על-פניהם.
ברגע שמוצאים פרויקט שנראה מעניין, מתחיל תהליך הבנוי ממספר שלבים, עד שמגיעים לשלב חתימת החוזה על הדירה המיוחלת.

מידע על הפרויקט

ראשית חשוב לקבל פרטים מהקבלן או דרך חברת בניה ויזמות האחראית על הפרויקט. בין היתר מבקשים מידע איך עומד להיראות הפרויקט, באיזה שטח יהיו הדירות והאם תהיינה דירות קרקע ודירות גן, מה הם לוחות הזמנים וכמה זמן ייקח עד השלמת הפרויקט. כמו כן, חשוב לדעת מיהו היזם ומי הקבלן, לא תמיד מדובר באותה חברה. וכמובן מידע על המחירים. זה השלב בו עדיין לא מתחייבים על שום דבר וחשוב לדלות את כל המידע כעת.
בשלב הבא של רכישת דירה חדשה מקבלן הולכים לראות את המקום עצמו ואת סביבתו. כדאי לשים לב האם יש מפגעים סביבתיים או מטרדים שונים, למשל בניין ציבורי שעלול לעשות רעש, מבני תעשיה, מזבלה, תחנת אוטובוס או שטח פתוח שאולי מתעתדים לבנות עליו.
משפחות עם ילדים כדאי שיבדקו אם יש בקרבת מקום בתי ספר וגני ילדים, וכן מרכזים מסחריים ושטחים ירוקים. במידה ועוברים לעיר אחרת, חשוב לבדוק באופן כללי איך מערכת החינוך בה. כמו-כן, לבחון את מערכת הכבישים וקרבה לצירי תחבורה מרכזיים.
חשוב גם לדעת מה מתוכנן לקום בקרבת הפרויקט בעתיד. האם עומד לקום מגדל גבוה שיסתיר את הנוף המרהיב עליו מפנטזים. מידע זה ניתן לקבל בוועדה המקומית של הרשות בה נבנה הפרויקט.

בדיקת היזם והקבלן

היזם הוא שאחראי על התכנון, הליווי הבנקאי, ההיתרים, השיווק והמכירה של הדירות ומולו בעצם מבצעים קניית דירה ברמת גן. במידת האפשר חשוב לבדוק כי יש לו חוסן כלכלי וכן את ניסונו ואת המוניטין שלו.
כדאי לבדוק גם את הקבלן עצמו, זה שבונה בפועל את הפרויקט. מה בודקים? לדוגמא, את איכות הבניה שלו, סטנדרטים של בניה, האם בפרויקטים אחרים של הקבלן הדיירים שבעי רצון וכד'.
חשוב גם לוודא שאין שעבודים ועיקולים על הקרקע עלו נבנה הבניין. האם רשומה הערת אזהרה לטובת היזם והאם הוא רשאי לרשום הערת אזהרה עבור קונה הדירה ובכלל, לוודא ששניתן לרשום הערת אזהרה על נכס וכי עליו מגבלות שונות..

כשקונים דירה חדשה מקבלן כדאי גם לבדוק האם יש היתרי הבניה. חשוב לדעת כי הזמן לקבלת היתרים הוא מוגבל ויש זכות ביטול לאחר שהתקופה עוברת, במידה ולא התקבל היתר.

מאמרים שעשויים לעניין אותך
דילוג לתוכן